Kalandiparos São Paulo-ban

Munkahelyi savanyú cukorka: A szabadság

A brazil nem dolgozik. A brazil lusta. Tengerparton lopja a napot vagy kocsmában hűs söröcske mellett tengődik, állandóan mulat. Valami hasonló.

Be lehet vallani, hogy a legtöbben ezzel a sztreotípiával illetik az ország fiát. Állandóan süt a nap, mindenki jókedvű, pénz sem kell a boldogsághoz, ezzel magyarázható a végtelen munkakerülés és az elmaradottság. De mi, fejlett országbeliek ezt teljesen megértjük.

Sao Paulo akkor nem Brazília. Másik planétán vagyunk itt.

Ha azt mondom, hogy itt napi 9-10 óránál kevesebbet senki nem dolgozik, de inkább többet? Többen a hétvégéjüket, a szabadidejüket (az életüket) feláldozzák a munkáért. Na? ( Persze a munkamorál is hozzájárul ehhez, mert ha fegyelmezettebben dolgoznának, nem kellene állandóan túlórázni. Ehhez is külön felzárkóztató óra kell a bamba, fegyelmezett külföldinek, mert idegösszeroppanásban elpatkol az első hónapokban.)

Képzeljük el az életünket napi 9-10 órás munkatempóval, ép ésszel felfoghatatlan mennyiségű munkával és káosszal. Képzeljük el az életünket, hogy ebben az életstílusban, frissen kezdett munkahelyünkön csak 1 ÉV UTÁN vehetünk ki szabadságot! Egy éven keresztül nem mehetünk sehová. Képzeljük el! Sikerült? (…) Hát nem csoda. Persze teljesen felháborodott a társaság, amikor sűrű káromkodások közepette az álam kerestem valahol az asztal alatt. Normálisak ezek? Egy évig ne lehessen kivenni szabadságot. ’- Ez rabszolgatartás, az emberi jogok teljes semmibevétele, kizsigerelés, a gyarmati birodalom maradványa. – A hülye, elkényelmesedett európai. Hát ezért tartotok most ott, ahol.’ Annyira ezt látom a tekintetekben, amikor szóba jön a téma. Megvallom a dühkitörés után teljesen magamba roskadtam. Már vízionáltam a végtelen, megfáradt napokat, amikor egyre elkeseredetebben vonom az igát a robot kilátástalan mezején. Kellett nekem pálmafa, meg ringatózó hullámok, meg lambadaszoknya. A nagy frászt!

Aztán jön a megvilágosodás. Az első lépés mindig a megbocsátás. El kell fogadni ezt a rendszert (is) úgy ahogy van. Cserébe tucatnyi szent meg hős járul hozzá, hogy hosszú hétvégén kicsit kiszusszantsuk magunkat. Sajnos van még egy megszorítás, ami hosszútávon is jámborságot és feletestvéri megértést kíván: a szabadságot egyszerre kell kivenni, ami kb. 1 hónap. Kivételek persze mindig vannak, de ez az általános. Otthon ellenkezőleg, ilyen hosszú időre senki sem léphet le. Ez is fejbe kólintott, mert ugyanazt az 1 éves korlátot jelenti. Ma már én is úgy látom, hogy eléggé el van eresztve otthon az ember, ráadásul a feldarabolt kicsi szabadságokkal minden fillért elköltünk. Itt robotolnak kőkeményen, gyűjtik a pénzt… amit egyszerre vernek el. Na jó. Megbarátkoztam ezzel a rendszerrel is, túrbózom magam, hogy így legalább építheti az ember a karrierjét és dagadhat a bukszája. Ahhoz, hogy komoly szakmai eredményeket érhessünk el, igenis áldozatot kell hozni, nem is kicsit. Az otthoni ’eredményeket, pénzt, sikert akarok, de azért legyen meg a kis időm, saját szférám, szabad terem is  gondolkodásmóddal bús egyhelyben torpanva lecsorog az életünk. ( Mint látjátok, lelkesen igyekszem magamévá tenni ezt az elméletet.) Sokan persze ügyesen zsonglörködve meg tudják ezt valósítani otthon is. Itt más. Egyrészt, nézzük az utazás kérdését. A nagy távolságok miatt (akár országon belül is) az utazás egy nagyobb befektetés, ami több hónapos, vagy éves megtakarítást igényel. Otthon a földrajzi fekvés lehetővé teszi a kisebb kiruccanásokat. Itt minden sokkal drágább. Már említettem, hogy az otthoni átlag életforma megteremtéséhez itt jóval több pénzre van szükség. Nagyobb a nyomás már fiatal korban, hogy az ember teremtsen magának exisztenciát. Sokan korábban kezdenek el dolgozni, nincs nyafogás, lázongás. Otthon, lássuk be, a mi generációnk él a mának és élvezi az életet – amíg lehet. Ebben a gigászi országban egyértelműen több a lehetőség, de több is a versenytárs. Minden pozícióra van helyettünk több száz lelkes jelentkező, aki mindent odaadna, hogy abban a bizonyos pozícióban lehessen. Sokkal nagyobbat lehet kaszálni és sokkal nagyobbat is lehet bukni.

A szabadság rendszere az egész országra vonatkozik, a munkamániát illetően viszont csak szűk pátriám nevében beszélhetek. Aki már unja a semmittevést, az egyhelyben toporgást és a kovászos uborka létet, Sao Paulo-ban a helye. Azalatt a bizonyos egy hónap alatt, ami a szabadságot jelenti, be lehet járni a világot, meglátogatni a családot, feltöltődni, szétcsapni magunkat fesztiválokon, hogy visszatérve, az aktív társadalom részeként hősiesen és boldogan, de legfőképp villámgyorsan bedilizzünk vagy megtollasodjunk.

Tárt karokkal Londonban

Budapestre menet, Londonban töltöttem egy délutánt. Annyira is futotta, hogy bemenjek 1-2 órácskára  az Oxford streetre. A reptérre visszamenet sikerült megtapasztalnom a nem túl kedves és rigorózus angol személyzet vendégszeretetét a check-in részlegen, ahol jól kiröhögtek, amikor azt mondtam, hogy Brazíliában egyáltalán nem akadtak fenn azon, hogy 2 kenőccsel, 5 ml-rel és egy szempillaspirállal több volt a kézipoggyászomban. Komoly önfegyelemről tettem tanubizonyságot, nem mondtam semmit. Pedig a képzeletbeli zipzár alatt ott dühöngött a nyelvem: ‘Mondják meg, hol robbantottak? Brazíliában vagy Angliában?!!!!’ (Azt hiszem ekkor egész jól működött a brazil káromkodókám.) Túl voltam a 26. órámon egy óra alvással, örülök, hogy nem csináltam hülyét magamból. Ezután természetesen rohannom kellett, de erre a képre muszáj volt megállnom. ‘Olyan szép!’ Feszítettem volna a mellem, ha nem lett volna olyan veszettül hideg (én a kis melegítő alsómban, pulcsikában és cipikében a 2 fokos időben), de kicsit bennem volt, hogy most úgy tapsikolnék és pózolnék. ‘Emberek, én ebben az országban lakom!’

Megjegyzem nagyon hálás vagyok, hogy British Airways-szel utazhattam, mert így 74 kg-mal (hát…többel) térhettem vissza, de a nagyon precíz brittek járata Budapestre 2 órát késett, Budapestről szintén felet. Ez a fél óra pont arra volt elég, hogy háromszor szívrohamot kapjak, végem legyen és eszeveszetten végigbicegjek terminálok között, turbános alkalmazottakkal perlekedve, utolsóként beesve a repülőbe.

Visszaérve kockabolygóra

Szóval öt reptér végigrohanása, check-in/out rémálom, ˜ezt az árut nem engedhetjük át˜, ˜ezt nem tudjuk becsomagolni˜, `nincs a neve a são paulo-i járaton` cukisagok, 24 órás, négy járatos non-stop utazás után, én és a 90 kg-nyi áru teljes épségben (kitüntetést mind az öt repülőtér csomagszállító személyzetének), büdösen-nyúzottan, beduzzadt varratokkal, de annál boldogabban megérkeztünk. És igen, amikor megláttam a repülőről az első pálmafát, mitevő legyek, könnyes lett a szemem.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!